Intel International Science and Engineering Fair

Mu Alpha Theta

Intel International Science and Engineering Fair

Intel International Science and Engineering Fairs

Since 2003, Mu Alpha Theta has supported a special "Mu Alpha Theta Award" at regional and international science fairs on an annual basis. Additionally, we provide up to $6000 in prizes each year at the Intel International Science and Engineering Fair in May as well as judges to the event.

The Mu Alpha Theta Award is given to the most challenging, thorough, and creative investigation of a problem involving mathematics accesible to high school students. Components of the investigation may include, but are not limited to, mathematical proof, mathematical modeling, statistical analysis, visualization, simulation, and approximation.

The Intel International Science and Engineering Fair, a program of Society for Science & the Public, is the world's largest pre-college science competition, and includes about 1,700 high school students from more than 75 countries, regions, and territories. Each year, the finalists showcase their independent research as they compete for more than $4 million in awards. The Intel International Science and Engineering Fair encourages millions of students worldwide to explore their passion for innovation and develop solutions for global challenges. Students compete as finalists in the Intel International Science and Engineering Fair after winning a top prize from one of 454 affiliate fairs in more than 70 countries, regions, and territories. In addition to presenting their research on a global stage, Intel International Science and Engineering Fair finalists are judged by and interact with doctoral-level scientists as they compete for prizes.

International Science Fair Award Winners

Congratulations to our 2017 International Science Fair Award winners!


Pictured above: 2017 International Science Fair Award winners with Tom Tosch

$2,500 First Place Winners:

  • Michael Litt of Orange High School in Pepper Pike OH for: MATCHLESS: A Linear Algebraic Approach to Duplicate File Identification

$1,500 Second Place Winners:

  • Grady Daniels of Bartow High School in Bartow FL for: An Exploration in Textual Analysis

$1,000 Third Place Winners:

  • James Chen of West Salem High School in Salem OR for: Novel Application of Collatz-like Sequences to Cryptographically Secure Pseudo- Random Number Generation
  • Dahlia Dry of Fort Myers High School in Fort Myers FL for: Looking into the Past for Insight on the Future: Predictive Analytics and Machine Learning for Time Series Data


Our 2016 International Science Fair Award winners:  Omer Siddiqui of Detroit Country Day School in Beverly Hills, MI won a $1500 prize for his project: The Arrangement Graph: A New Design for Computational Systems.  Karthik Yegnesh of Methacton High School in Eagleville, PA won a $1500 prize for his project: Cosheaf Theoretical Constructions in Networks and Persistent Homology. Victoria Ge and Madison Lee of Stanton College Preparatory School in Jacksonville, FL won a $1000 prize for their project: Modeling Gene Transfer and Its Impact on Antibiotic Resistance.  David Chang Luo of Baton Rouge Magnet High School in Baton Rouge, LA won a $1000 prize for his project: A Tree Branch Path Solution to the Collate Conjecture.  Arvid Krisha Ranganathan of Ecole Mondiale World School in Mumbai, Maharashtra, India won a $1000 prize for his project: A Deterministic approach to the Position, Trajectory, and Collision Prediction of Particles within Bounded Two-Dimensional Environments. 
Pictured Left: 2016 International Science Fair Award winners with Dr. James R. Bush

    

Our 2015 International Science Fair Award winners:  Elya Courtney of Carmel Hill High School in Baton Rouge, LA won a $1500 prize her project: Tortoise or Hare? Improving Accuracy of Frequency, Amplitude, and Phase with Explicit Integration Rather than Fast Fourier Transforms.  Vishal Rajesh and Nisha Rajesh of Plano Senior High School in Plano, TX won a $1500 prize for their project: Mathematical Fire Fighting: Combating Fire with Delaunay Triangulation and Longitudinal-Reversible Cellular Automata. Muhammad Ugur oglu Abdulla of West Shore Junior-Senior High School in Melbourne, FL won a $1000 prize for his project: Deterministic and Stochastic Analysis in Biomedical Engineering: Chaotic Dynamics vs. Brownian Motion.  Swapnil Pande of Mills E. Godwin High School in Henrico, VA won a $1000 prize for his project: Mathematical Modeling and Simulation of Cardiac Tissue Electrophysiology: Effect of Cardiac Deformation on Action Potential Duration.  Sahil Abbi and Arjun Kapoor of Herricks High School in New Hyde Park, NY won a $1000 prize for thier project: Generation via Embedding of Quasi-Optimal Networks for Application in High Performance Computing. 
Pictured Left: 2015 International Science Fair Award winners with Dr. James R. Bush   

Our 2014 International Science Fair Award winners: Nirali Kunjan Thakor of Shepton High School in Plano, TX won a $1500 prize for her project: A Novel Mathematical Simulation to Study the Dynamics of CD4 Cells, CD8 Cells, and HIV Viral Load. Vinay Sridhar Iyengar of Oregon Episcopal School in Portland, OR won a $1500 prize for his project:Hybridized Characteristic 3 Galois Field Arithmetic for Elliptic Curve Crytography, Phase III. Sarah Lee Shaderof Laramie High School in Laramie, WY won a $1000 prize for her project: Catalan Numbers and Their Divisibility Properties. Sasank Venkata Vishnubhatla of duPont Manual High School in Louisville, KY won a $1000 prize for his project: Winning the War against Hackers: A Hybrid Asymmetric Cryptographic Algorithm for Safe and Secure Data. Noah Christian Pritt of Pritt Home School in Walkersville, MD won a $1000 prize for his project:Indoor Navigation with Maximum Likelihood Classification of Wi-Fi Fingerprints. 
Pictured Left: 2014 International Science Fair Award winners with Tom Tosch


Our2013 International Science Fair Award winners: Vinay Sridhar Iyengar of Oregon Episcopal School in Portland, OR won a $3000 prize for his project, Efficient Characteristic 3 Galois Field Operations for Elliptic Curve Cryptographic Applications. Hannah Kerner Larson of South Eugene High School in Eugene, OR won a $2000 prize for her project, Classification of Some Fusion Categories of Rank 4. Rishi Suvir Mirchandani of Fox Chapel Area High School in Pittsburgh, PA won a $1000 prize for his project, Superadditivity and Subadditivity in Fair Division.
Pictured Left: 2013 International Science Fair Award winners with Tom Tosch





Our 2012 International Science Fair Award winners: Caroline Jacquline Shouraboura & Shanthi Shanmugam of Forest Ridge School of the Sacred Hart in Bellevue, WA each won a $1000 prize for their project, Optimal Allocation of Global Constrained Resources Using the Hyperbolic Voronoi Diagram. Aishwartya A. Vardhana of Jesuit High School in Portland, OR won a $1250 prize for her project, Small Geometric Progressions Modulo N for Deterministic Polynomial Selection. Markus Robert Woltjer of Wilsonville High School in Wilsonville, OR won a $1250 prize for his project, Graph Theory and Locality Sensitive Hashing for DICOM Image Analysis.

Pictured Left: 2012 International Science Fair Award winners with Dr. James R. Bush



Our 2011 International Science Fair Award winners were: Matthew Russel Bauerle, Aishwarya Amanda Vardhana, and John Tilla Parish IV. Matthew Russel Bauerle attended Bauerle Home School in Fenton, MI, and won a $1000 prize for his project, "Reformulating the Newton Direction Computation as a Linear Least Squares Problem for Smoothed Overdetermined L1 Functionals." Aishwarya Amanda Vardhana attended Jesuit High School in Portland, OR, and won a $1000 prize for her project, "A Novel Implementation of the Elliptic Curve Method, Stage 2: Using Weierstrass and Edwards Elliptic Curves for Faster Factorization." John Tilla Parish IV attended a home school in Colorado Springs, CO, and won a $1000 prize for his project, "On the Verge of Where It Wasn't: A Multiple Model Approach to Estimation and Tracking Using Extended Kalman Filtering and Intelligent Selection of Integrated Models."

Our 2010 Science Fair Award winners were: Kate Alexandra Geschwind, Jia Hao Xu, and Joshua William Pfeffer. Kate attended Mayo High School in Rochester, MN, and won a $1000 prize for her project, "Explaining Wind Farm Output Using Regression Analysis." Jia Hao Xu attended the High School Attached to Fudan University in Shanghai, China, and won a $1000 prize for his project, "Simulation Study of Stable Metro Braking with Real Time Closed-Loop System Based on Optimization Model." Joshua attended North Shore Hebrew Academy High School in Great Neck, NY, and won a $1000 prize for his project, "Super Kohler-Ricci Flow."

Our 2009 Science Fair Award winners were: Michael Yan, Matthew Henry Stoffregen, Sameer Kirtikumar Deshpande, Jeffrey Chan and Alicia Zhang. Michael attended Hamilton High School in Chandler, AZ, and won a $1000 prize for his project, "Performance Improvement in Online Analytical Processing." Matthew attended Woodland Hills High School in Pittsburgh, PA and won a $1000 prize for his project, "An Analysis of Erdo’s Conjecture." Sameer attended Texas Academy of Mathematics and Science in Denton, TX, Jeffrey attended William P. Clements High School in Sugar Land, TX, and Alicia attended the Liberal Arts and Science Academy High School in Austin, TX. The three of them shared a $1020 prize for their project, "Survival Analysis of Gene Expression Data Using a Hybrid Dimension."

Our 2008 Science Fair Award winners were: Samuel Irvin Kornicks, Akhil Mathew, and Kevin Hawkins Samuel attended Vero Beach High School in Vero Beach, FL and won for the second year in a row. His project was entitled: "Quantitative Evaluation of Cancer Complexity, a Study of Fractal Morphometry, Year Two." Akhil attended Madison High School in Madison, NJ and his project was "Translation-Invariant Binary Representations." Kevin attended Glen Oak High School in Canton, OH. His project was titled "Evolutionary Patterns in the Influenza A Hemagglutinin Protein that Support Interspecies Transmission: A bioinformatics and computational Approach." Each won a certificate and a $1000 prize.

Our 2007 Science Fair Award winners were: Samuel Irvin Kornicks, Shinjini Bakshi, and John Imbrie-Moore. All these winners are just finishing their Freshmen year in High School. Samuel attends Vero Beach High School in Vero Beach, FL and his project was entitled: "Quantitative Evaluation of Cancer Cell Complexity, a Study of Fractal Morphometry. Shijini attends Pennbrook Middle School in North Wales, PA and her project was "Potential Pandemic: H5N1 Influenza, a Mathematical Study. John attends Charlottesville High School in Virginia and his project was "Mathematical Modeling of the Speed of Evolution in Asexual Populations.

Our 2006 Science Fair Award winners were: Justin Moore Solomon from Thomas Jefferson High School for Science and Tech in Alexandria, VA and Michael Anthony Viscardi from Josan Academy in San Diego, CA. Justin won for his projetct "Three-dimensional Face Recognition from Video: Facial Surface Reconstruction and Analysis Using Tensor Algebra and Differential Geometry." Michael won for his project entitled "Solution of the Dirichlet Problem with Rational Boundary Data."

Our 2005 Science Fair Award winners were: Lasha Margishvili and Chun-Ju Lai. Lasha is from the Georgian-American High School in Tbilisi, Georgia Republic and his project was intitled "Diophantine Rectangular Parallelepiped." Chun-Ju Lai, from the Taipei Municipal Chien-Kuo Senior High School in Taipei City, Taiwan, won for his project intitled Car Parking Made Hard!

Our 2004 Science Fair Award winner was: Andrew Lewis Matteson. Andrew was a student of Samantha Usnick at Randall High School in Amarillo, TX. Andrew's Project was entitled, "Generalizations of Schur's Problem and the Search for S(5).

Back to Top

2016-2017 Regional Science Fair Award Winners

      • Winner's Name: Kopylov Vadym
        Winner's School: Kherson physical technical lyceum Kherson city council under the Kherson national technical university and the Dnipropetrovsk national university
        School Location: Ukraine
        Title of Project: Partial bilinear basises 12,14-nodal square finite elements of mixed type
        Teacher: Nikolayenko Yuriy Ivanovych
        Fair: Intel-Techno Ukraine 2016-2017
      • Winner's Name: Tanya Otsetarova
        Winner's School: Model High School of Mathematics "Acad. Kiril Popov", Plovdiv
        School Location: Bulgaria
        Title of Project: Bijections between tilings with Walkup structures and different combinatorial objects.
        Teacher: Kristian Georgiev
        Fair: Bulgarian Science and Innovations Fair - Innofair
      • Winner's Name: Rishu Mohanka
        Winner's School: Suncoast Community High School
        School Location: Riviera Beach, FL
        Title of Project: A Novel Computational Method for Early Detection of Coronary Artery Disease and Heart Attacks
        Teacher: Jeffery Lauter
        Fair: Palm Beach County Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Samriddhi Vishwakarma & Shresth Agrawal
        Winner's School: Bhavans R K Sarda Vidya Mandir
        School Location: Raipur, Chhattisgarh, India
        Title of Project: Kill Epidemic Before it Kills You
        Teacher: Sushil Kumas Pandy
        Fair:  Initiative for Research and Innovation in Science (IRIS) National Science Fair
      • Winner's Name: Daniela Morales
        Winner's School: Houston County High School
        School Location: Warner Robins, GA
        Title of Project: Ionizing Energy on Thermocouple Performance
        Teacher: Stacy McLean
        Fair: Houston Regional Science & Engineering Fair 2017
      • Winner's Name: Abigail Smith
        Winner's School: Cloquet High School
        School Location: Cloquet, MN 
        Title of Project: Measuring the sound absorption, reflection coefficient, and acoustic impedance of different materials in a high school auditorium, using a designed and constructed testing apparatus, in order to create a theoretical sound level modelling application.
        Teacher: Dr. Cynthia Welsh
        Fair:  NE Minnesota/ American Indian Science and Engineering
      • Winner's Name: Vishal Easwar
        Winner's School: Baton Rouge Magnet High School
        School Location: Baton Rouge, LA
        Title of Project: Bottom Billion Burden: Finding A Model To Predict ADHD
        Teacher: Tiffany Moore
        Fair:  Louisiana Region VII Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jack Glusman
        Winner's School: University School of Milwaukee
        School Location: Milwaukee, WI
        Title of Project: Pythagorean Winning Percentage of Baseball
        Teacher: Robert Juranitch
        Fair:  University School of Milwaukee Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Judith Wang
        Winner's School: Lawton Chiles High School
        School Location: Tallahassee, FL
        Title of Project: Chi-Squared Test of Association: The Relationship Between Gender and the Prevolence of the HPV Vaccine In Florida Teens
        Teacher: Angela Breza-Pierce
        Fair:  Capital Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Gabriela Juarez
        Winner's School: Cocoa High School
        School Location: Cocoa, FL
        Title of Project: How Does The Temperature of The Universe Affect Black Holes as The Universe Ages?
        Teacher: Leah Sanks
        Fair:  Brevard Mainland Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Zane Forrester
        Winner's School: Ealgewood Jr/Sr High Scool
        School Location: Merrit Island, FL
        Title of Project: The Influence of Perovskite Layer Thickness and the Efficiency of a BiFeO3 Solar Cell
      • Teacher: Ryan Cilsick
        Fair:  Brevard Intracoastal Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Elise Mallon
        Winner's School: Saint Edward's Upper School
        School Location: Vero Beach, FL
        Title of Project: Effectiveness of Influenza Vaccine for Infuenza A Contrasted to Influenza B
      • Teacher: Dr. Kerryane Monahan
        Fair:  Indian River Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Mary Winnicki
        Winner's School: Punahou School
        School Location: Honolulu, HI
        Title of Project: Refining The Orbits of Near Earth Asteroids
        Teacher: Daniel Gaudiano
        Fair:  HAIS District Fair
      • Winner's Name: Abigail Smith
        Winner's School: Cloquet High School
        School Location: Cloquet, MN
        Title of Project: Measuring the Sound Absorption, Reflection Coefficient, and Acoustic Impedance of Different Materials in a High School Auditorium, Using a Designed & Constructed Testing Apparatus, In Order Tto Create a Theoretical Sound Level Modellign Application. 
        Teacher: Cynthia Welsh
        Fair:  NE Minnesota Regional/ American Indian Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Hailey Hacker & Antonio Hernandez
        Winner's School: South Sumter High School
        School Location: Bushnell, FL
        Title of Project: Mutations to Cytoskeletal Proteins in Colon Cancer and the COrrelation to Microsatellite Instability. 
        Teacher: Emily Keeler
        Fair:  USFL18
      • Winner's Name: Griffin Macris
        Winner's School: New Prague High School
        School Location: New Prague, MN
        Title of Project: Polynomials in Z[x] and Irrationality Measure
        Teacher: Jodi Prchal
        Fair:  Southern Minnesota Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Alyssa Compton
        Winner's School: Loyola Catholic
        School Location: Mankota, MN
        Title of Project: A Novel Approach to Minimize Road Salt Contamination of Both Terrestrial and Aquatic Ecosystems
        Teacher: Sue Goebel
        Fair:  Southern Minnesota Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Dahlia Dry
        Winner's School: Fort Myers High School 
        School Location: Fort Myers, FL
        Title of Project: Looking Into the Past for Insight on the Future Predictive Analytics & Machine Learning for Time Series Data
        Teacher: Cathy Tucker
        Fair:  Thomas Alva Edison Regional Science Fair
      • Winner's Name: Parth Kulkarni
        Winner's School: Strawberry Crest High School
        School Location: Dover, FL
        Title of Project: Meta-Heuristic Algorithm Using Ant Colony Optimization
        Teacher: Dianne Shroeder 
        Fair:  Hillsborough County Stem Fair
      • Winner's Name: Banjamin DeVries
        Winner's School: Woods Cross High School
        School Location: Woods Cross, UT
        Title of Project: Genetic Algorithms & Sorting Data
        Teacher: Janette Duffin
        Fair:  Davis North Area STEM Fair
      • Winner's Name: Brynne Coulam & Catherine Ji
        Winner's School: Treasure Valley Math Science Center
        School Location: Boise, ID
        Title of Project: Effect of Matrix Metalloproteinase -1 on Collagen Integrity in Microgravity
        Teacher: Paul Verhage
        Fair:  Western Idaho Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jack Gallahan
        Winner's School: PineView School
        School Location: Osprey, FL
        Title of Project: Application of Cyclic Space Theory to Transfinite Mathematics
        Teacher: Angela Keiper-Wilson
        Fair:  Sarasota County STEM Summit
      • Winner's Name: Rain Orsi
        Winner's School: Rocky Mountain High School
        School Location: Fort Collins, CO
        Title of Project: Is Your Faith in Fracking Shaken?
        Teacher: n/a
        Fair:  Longs Peak Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Tikhon Pshenitsyn
        Winner's School: School No. 179
        School Location: Moscow, Russia
        Title of Project: Methods of Analysis of Power-Iterated (Hyperpower) Functions
        Teacher: Olga D. Telesheva
        Fair:  Avangard
      • Winner's Name: Ken Ryumae
        Winner's School: Ryle High School / Gratton Academy
        School Location: Union, KY
        Title of Project: Computing an Algorithm to Detect Three Dimensional Objects in Space
        Teacher: Dr. Qi Li
        Fair:  Science and Engineering Fair of Northern Kentucky
      • Winner's Name: Carson Cato
        Winner's School: Arkansas School For Mathematics, Sciences, and the Arts
        School Location: Hot Springs, AR
        Title of Project: Optimizing the Search for Mersenne Primes
        Teacher: Nikki Kennedy
        Fair:  West Central Regional Science Fair in Hot Spring
      • Winner's Name: Victoria Girgis
        Winner's School: Buena High School
        School Location:Sierra vista, AZ
        Title of Project: Small-Scale Particle Accelerator
        Teacher: Mark Goldie
        Fair:  Youth Engineering & Science Fair
      • Winner's Name: Oliver Ulmer
        Winner's School: Oregon Episcopal School
        School Location: Portland, OR
        Title of Project: Mechanics of Heading a Soccer Ball: Assessment of Protective Headgear, Ball Air Pressure, and Ball Design.
        Teacher: N/A
        Fair:  Aardvark Science Expo
      • Winner's Name: Caroline Jennings
        Winner's School: The Classical Academy
        School Location: Colorado Springs, CO
        Title of Project: Population Dynamics of Predation in a Competitive Lupine-Ovine-Grassland Ecosystem.
        Teacher: Linda Cummings
        Fair:  Pikes Peak Regional Science Fair
      • Winner's Name: Srijan Duggal & Shnzheng Zheng
        Winner's School: Isidore Newman High School
        School Location: New Orleans, LA
        Title of Project: Statistical Analysis Basketball Shots
        Teacher: Matthew Jones
        Fair:  Greater New Orleans Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Eduardo Palacios & Jesus Vigil
        Winner's School: Navasota High School
        School Location: Navasota, TX
        Title of Project: The Effects of Education on Disease Outbreaks
        Teacher: Justin Barrett
        Fair:  East Texas Regional Science Fair
      • Winner's Name: Maanasi Garg
        Winner's School: Stanton College Prep
        School Location: Jacksonville, FL
        Title of Project: Seizure Prediction Using Spectral Density Analysis on Pediatric EEG
        Teacher: Dr. Rajasekhar Narisetty
        Fair:  Northeast Florida Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Swetha Sriramoju
        Winner's School: Ardsley High School
        School Location: Ardsley, NY
        Title of Project: Structure Based Drug Design with Diabetic Retinopathy and RAGE
        Teacher: Diana Evangelista
        Fair:  Westchester Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Erica bertolozzi
        Winner's School: Mahopac High School
        School Location: Mahopac, NY
        Title of Project: The Application of Predictive Analytics to Student Success in College
        Teacher: Michael Blueglass
        Fair:  Westchester Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: David Baden
        Winner's School: Patrick Henry High School
        School Location: Hamler, OH
        Title of Project: Are Biodigesters The Next Generation of Alternative Energy?
        Teacher: David Parry
        Fair:  Northwest Ohio Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Wesley Sava
        Winner's School: Hastings High School
        School Location: Hastings on Hudson, NY
        Title of Project: Analyzing Remainders in Multiple Moduli Bases of Twin Primes
        Teacher: Melissa Shandroff & Lisa Fastenberg
        Fair:  Westchester Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Dylan Gore
        Winner's School: Bartlesville High School
        School Location: Bartlesville, OK
        Title of Project: Password Cracking
        Teacher: N/A
        Fair:  Bartlesville District Science Fair
      • Winner's Name: William Cosper
        Winner's School: Aline-Cleo Public School
        School Location: Aline, OK
        Title of Project: The Odds Are...
        Teacher: David Moore
        Fair:  Northwestern Oklahoma Regional
      • Winner's Name: Piper Scott
        Winner's School: Columbia River High School
        School Location: Vancouver, WA
        Title of Project: Rainfall and its Use in Predicting Influent Flow
        Teacher: Kelly Cameron
        Fair:  Southwest Washington Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Emily Rosamond
        Winner's School: Catholic High School
        School Location: New Iberia, LA
        Title of Project: Does Your Birthdate Affect Your GPA?
        Teacher: Michele Stelly
        Fair:  Louisiana Region VI Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Meena Hari
        Winner's School: Plano East Senior High School
        School Location: Plano, TX
        Title of Project: A Novel Approach to Hyperthyroidism Diagnosis Using a Support Vector Machine (SVM)
        Teacher: Julie Baker
        Fair:  Dallas Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name:  Veronica Adornato
        Winner's School: Hathaway Brown School
        School Location: Shaker Heights, OH
        Title of Project: Comparison of Muscle Fatigue in the Dominant and Non-Dominant Arms
        Teacher: Crystal Miller
        Fair:  Hathaway Brown School Fair
      • Winner's Name: Alison Xin
        Winner's School: Hathaway Brown School
        School Location: Shaker Heights, OH
        Title of Project: Developing a Virtual Model for Prediction of Medication Affinity to Cyclodextrin
        Teacher: Crystal Miller
        Fair:  Hathaway Brown School Fair
      • Winner's Name: Amir Helmy
        Winner's School: Eastside High School
        School Location: Gainesville, FL
        Title of Project: Using Smart Phones to Capture and Analyze Data
        Teacher: Adrienne Thieke
        Fair:  Alachua Region Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jonathan Sepulveda
        Winner's School: Paul J. Hagerty High School
        School Location: Oviedo, FL
        Title of Project: Using Artificial Neural Networks to Predict Minimum Inhibitory Concentration of Candidate Antibiotics Against E.Coli and X. Alfalfae.
        Teacher: Sarah Evans
        Fair:  Seminole County Science, Math, & Engineering Fair
      • Winner's Name: Kincaid MacDonald
        Winner's School: Sentinel High School
        School Location: Missoula, MT
        Title of Project: A Quantum Attack on the One-Time Pad Cipher
        Teacher: Kelly Nelson
        Fair:  MT Tech REgional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Grady Daniels
        Winner's School: Bartow IB
        School Location: Bartow, FL
        Title of Project: An Exploration In Textual Analysis
        Teacher: Debbie Vennon
        Fair:  Polk Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jared G. Etienne
        Winner's School: Foxborough Regional Charter
        School Location: Foxborough, MA
        Title of Project: F.I.B.A.P.
        Teacher: Roy Pavao
        Fair:  BCC/ Rensselaer REgion III
      • Winner's Name: Kaylee Jimerson
        Winner's School: Glen Rose High School
        School Location: Malvern, AR
        Title of Project: Adopt The Idea
        Teacher: Julie Hathcock
        Fair:  Ouachita Mountains Regional SEF
      • Winner's Name: Jackson Riffee
        Winner's School: E.C. Glass High School
        School Location: Lynchburg, VA.
        Title of Project: Using Fractal Dimension To Differentiate Between Dyplatsic and Healthy Cells
        Teacher: Michelle Coghill
        Fair:  Central Virginia Regional Science Fair
      • Winner's Name: Stephanie Zhang
        Winner's School: Fairview High School
        School Location: Boulder, CO.
        Title of Project: Gene Expression and Diseases--Phase II: Developing a Model to Predict Cancer Progression
        Teacher: Paul Strode
        Fair:  Boulder Valley Science Fair
      • Winner's Name: Christoph T. Cikraji
        Winner's School: Durango High School
        School Location: Durango, CO.
        Title of Project: Artificial Gravity Convept for Sustainable Space Exploration
        Teacher: Sheila Weahkee
        Fair:  San Juan Basin Regional Science Fair
      • Winner's Name: Patrick Graybeal
        Winner's School: Luray High School
        School Location: Luray, VA.
        Title of Project: On the Roots and Digits of Perfect Powers
        Teacher: Eric Johnston
        Fair:  Shenandoah Valley Regional Science Fair
      • Winner's Name: Aaron Lopez
        Winner's School: Silver High School
        School Location: Silver City, NM.
        Title of Project: How Does Spin Affect Where A Ball Will Go
        Teacher: James Broyles
        Fair:  Southwestern NM Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Isobel Baxter & Alexandra DeFelice
        Winner's School: Roanoke Valley Governor's School
        School Location: Roanoke, VA.
        Title of Project: Bioprospecting for Cold-Temperature Active Cellobase to Optimize Biofuel Production
        Teacher: Cindy Bohaland
        Fair:  Western Virginia Regional Science Fair
      • Winner's Name: Alexander Tomiak
        Winner's School: Southwest Virginia Governor's School
        School Location: Pulaski, VA
        Title of Project: Determining the Accuracy of SIR Modeling to Predict Movie Popularity
        Teacher: Sherry Pugh
        Fair:  Blue Ridge Highlands Regional Science Fair
      • Winner's Name: Shubham Chadha
        Winner's School: Manzano High School
        School Location: Albuquerque, NM.
        Title of Project: Predicting Real Estate Prices
        Teacher: Tierney Roberts
        Fair:  Central New Mexico Science & Engineering Research Challenge
      • Winner's Name: Joaquin Madrid-Larrañaga
        Winner's School: Albuquerque High School
        School Location: Albuquerque, NM.
        Title of Project: Increasing Fuel Efficiency Through Self-Driving Cars
        Teacher: Joan Newsome
        Fair:  Central New Mexico Science & Engineering Research Challenge
      • Winner's Name: Amrit Singh
        Winner's School: Grangeville High School
        School Location: Grangeville, ID
        Title of Project: The Effect of Gas Price on Consumer Purchases
        Teacher: Shaun Bass
        Fair:  Northern Idaho Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Kayson Hansen & Kylie Hansen
        Winner's School: Twin Falls High School
        School Location: Twin Falls, ID
        Title of Project: Detecting Exoplanet Transits Via CCD Photometry
        Teacher: Candace Wright
        Fair:  Eastern Idaho Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Isobel Baxter & Alexandra DeFelice
        Winner's School: Roanoke Valley Governor's School
        School Location: Roanoke, VA.
        Title of Project: Bioprospecting for Cold-Temperature Active Cellobase to Optimize Biofuel Production
        Teacher: Cindy Bohaland
        Fair:  Western Virginia Regional Science Fair
      • Winner's Name: Isobel Baxter & Alexandra DeFelice
        Winner's School: Roanoke Valley Governor's School
        School Location: Roanoke, VA.
        Title of Project: Bioprospecting for Cold-Temperature Active Cellobase to Optimize Biofuel Production
        Teacher: Cindy Bohaland
        Fair:  Western Virginia Regional Science Fair
      • Winner's Name: Alexander Rodriquez
        Winner's School: Mitchell High School
        School Location: Mitchell, SD.
        Title of Project: Relationship Between Artificial Sugars and Increased Lipid Levels
        Teacher: Julie Olson
        Fair:  South Central South Dakota SEF
      • Winner's Name: Rushabh Mehta
        Winner's School: Syosset High School
        School Location: Syosset, NY.
        Title of Project: Extra Radial Moon Orbit Distortion with E821 Beta Function
        Teacher: Ms. Veronica Ade
        Fair:  Long Island Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Vidya Mullangi
        Winner's School: Burlington High School
        School Location: Burlington, IA.
        Title of Project: A Novel 3-D Engineered Solutions for Congenital Microtia of the Ear
        Teacher: Elizabeth Sanning
        Fair:  Eastern Iowa Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Christoph Cikraji
        Winner's School: Durango High School
        School Location: Durango, CO.
        Title of Project: Artificial Gravity Concept for Sustainable Space Exploration
        Teacher: Dr. Kaori Takano
        Fair:  San Juan Basin Regional Science Fair
      • Winner's Name: Christian Valerio
        Winner's School: Robert E. Lee High School
        School Location: San Antonio, TX.
        Title of Project: Recursive Sequences of Prime Numbers
        Teacher: Lane Smiley
        Fair:  Alamo Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Prachi Sadekar
        Winner's School: Mills E. Godwin High School
        School Location: Richmond, VA.
        Title of Project: The Effect of Implied Volatility on Return from the S&P500.
        Teacher: Dana Delano
        Fair:  Metro Richmond STEM Fair
      • Winner's Name: Emma Johnston
        Winner's School: Manatee High School
        School Location: Bradenton, FL.
        Title of Project: Hardy-Weinberg Principle: What Population Size is Large Enough?
        Teacher: Patricia Zalo
        Fair:  Lockheed Martin Manatee RSEF
      • Winner's Name: Dylan Gore
        Winner's School: Bartlesville High School
        School Location: Bartlesville, OK.
        Title of Project: Password Cracking
        Teacher: Gary Layman
        Fair:  Bartlesville District Science Fair
      • Winner's Name: Joseph Notis
        Winner's School: Horace Greeley High School
        School Location: Chappaqua, NY
        Title of Project: Student Schedule: Evaluating the Feasibility of a Time Management Algorithm for Students
        Teacher: Dr. Trudy Gessler / Ms. Rachel Kay
        Fair:  Westchester Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Ethan Chen
        Winner's School: Walter Payton College Prep
        School Location: Chicago, IL.
        Title of Project: Probability in Big Two
        Teacher: Walter Kinderman
        Fair:  Chicago Public Schools Student Science Fair, INC.
      • Winner's Name: Stanley Wang
        Winner's School: Santa Cruz High School
        School Location: Santa Cruz, CA.
        Title of Project: Lost...and Found?
        Teacher: Hong Zhou
        Fair:  SSanta Cruz County Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Sam Dispenza
        Winner's School: Athens High School
        School Location: The Plains, OH.
        Title of Project: Testing The Strength of a Biomorphic Column
        Teacher: Andrea Anderson
        Fair:  Ohio District I2 Science Fair/ Southeast Ohio Regional Scince Day
      • Winner's Name: Benjamin Xia & Howard Zhong
        Winner's School: Norman North High school
        School Location: Norman, OK.
        Title of Project: Investigation of Groundwater Fluctuation and Earthquake Activity in OK Using Satellite Observations
        Teacher: Cheng Zhong
        Fair:  UCO Regional Science Fair
      • Winner's Name: James McAvoy
        Winner's School: Mountain Vista Governor's School
        School Location: Warrenton, VA.
        Title of Project: A March Madness Algorithm
        Teacher: Dee Thompson
        Fair:  Fauquier County Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: McKoy Feland
        Winner's School: Sunburst High School
        School Location: Sunburst, MT.
        Title of Project: Fungi For Heavy Metal Water Remiediation
        Teacher: Amanda Nix
        Fair:  Region II Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: David Day
        Winner's School: Yorktown High School
        School Location: Arlington, VA.
        Title of Project: Computing the Algorithmic 3D Optical Properties of Wave Reflections in a Flood Effect Rendered on an Image
        Teacher: Allyson McKowen
        Fair:  Northern Virginia Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Wesley Kemp
        Winner's School: Cavalier Public
        School Location: Cavalier, ND.
        Title of Project: Benford vs. the Boom - Statistical Analysis of ND Population 1980-2015
        Teacher: N/A
        Fair:  N.E. North Dakota Regional Science Fair
      • Winner's Name: Ye Teng
        Winner's School: The Pennington School
        School Location: Pennington, NJ.
        Title of Project: Application of ElGamal ECC Algorithm
        Teacher: Andrew Ritzmann
        Fair:  Mercer Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Marianne Beaulieu
        Winner's School: Great Mills High School
        School Location: Great Mills, MD.
        Title of Project: Leaf Me to Die
        Teacher: Rhonda Morgan
        Fair:  Prince Georges Area Scince Fair
      • Winner's Name: James Chen
        Winner's School: West Salem High School
        School Location: Salem, OR.
        Title of Project: Novel Application of Collatz-Like Sequences for Cryptographic Hash Functions
        Teacher: Michael lampert
        Fair:  Central Western Oregon Science Expo
      • Winner's Name: Angie Vetter
        Winner's School: Linton High School
        School Location: Linton, ND.
        Title of Project: Luck of the Draw
        Teacher: Nicole Puvintun
        Fair:  ND Southwest Central Regional Science Fair
      • Winner's Name: Vasily Tremsin
        Winner's School: Campolindo High School
        School Location: Moraga, CA. 
        Title of Project: Real-Time Imaging of Soil Moisture Distribution for Intelligent Subsurface Irrigation
        Teacher: Betty Watson
        Fair:  Contra Costa County Science And Engineering Fair
      • Winner's Name: Arpeet Patel
        Winner's School: Monroe Woodbury High School
        School Location: Monroe, NY. 
        Title of Project: The Effect of Flavonol Intake on the Incidence of Atrial Fibrillation: The ARIC Study
        Teacher: Jon Decker
        Fair:  The Greater Capital Region Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jillian Rathman
        Winner's School: Conrad Weiser High School
        School Location: Robesonia, PA.
        Title of Project: Thermal and Acoustic Resistance Insulation Utilizing Manufactured and Natural Byproducts
        Teacher: Adelle Schade
        Fair:  Reading-Berks Science & Engineering Fair (RBSEF)
      • Winner's Name: Henry Robbins
        Winner's School: DuPont Manual High School
        School Location: Louisville, KY
        Title of Project: Degrees of Separation: A Predictive Network Model Equation
        Teacher: Glenn Zwanzig
        Fair:  DuPont Manual Regional Fair
      • Winner's Name: Dylan Benson
        Winner's School: Hankinson Public School
        School Location: Hankinson, ND.
        Title of Project: Effects of Household Remedies on Mold
        Teacher: Patty Kratcha
        Fair:  South east Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Makenna Gabel & Karen Scharlau
        Winner's School: Cochrane - Fountain City Schools
        School Location: Fountain City, WI.
        Title of Project: Effects of Cellular Devices on Teen Driving
        Teacher: Sol Simon
        Fair:  Southeastern MN/Western WI Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Kincaid MacDonald
        Winner's School: Sentinel High School
        School Location: Missoula, MT.
        Title of Project: A Quantum Attack on the One-Time Pad Cipher
        Teacher: Kelly Nelson
        Fair:  MT Tech Regional science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Emily Rosamond
        Winner's School: Catholic High School
        School Location: New iberia, LA.
        Title of Project: Does Your Birthdate Affect your GPA?
        Teacher: Michele Stelly
        Fair:  Louisiana Region VI Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Sara Isa Alsamin
        Winner's School: The 8th High School
        School Location: Al Khobar, Saudi Arabia.
        Title of Project: Finding The Area of Regular Polygon With Round Angles
        Teacher: Basma Aljabr
        Fair:  National Olympiad for Scientific Creativity
      • Winner's Name: Razan Fouad Alkawai
        Winner's School: The 6th High School
        School Location: AlQatif, Saudi Arabia.
        Title of Project: The Study and Analysis of Abelian Sandpiles on Three Types of Lattices
        Teacher: Abdullah Alkawai
        Fair:  National Olympiad for scientific Creativity
      • Winner's Name: Corrie Burroughs
        Winner's School: Heritage Hills High School
        School Location: Lincoln City, IN.
        Title of Project: Diffraction of Light Based on Ball Size
        Teacher: Elisa Peters
        Fair:  Tri-State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Katherine Henry
        Winner's School: Marian High School
        School Location: Mishawaka, IN.
        Title of Project: Political Memes
        Teacher: Ken Andrzejewski
        Fair:  Northern Indiana Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Seth Talyansky
        Winner's School: Catlin Gabel School
        School Location: Portland, OR.
        Title of Project: Luminescent Protection of ATM Cards Against Counterfeiting
        Teacher: Jeff Crosby
        Fair:  Gresham Barlow Science Expo
      • Winner's Name: Calli Hauck
        Winner's School: Ellendale School
        School Location: Ellendale, ND.
        Title of Project: Does Age Matter?
        Teacher: Peter Sykora
        Fair:  Southeast Central Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Clara Wagner
        Winner's School: Saginaw Arts & Science Academy
        School Location: Saginaw, MI.
        Title of Project: Investigating Tuned Magneto-RheoLogical Resevoirs, Compression Systems & Shear Thicking Fluids to Improve Mean Peak Acceleration as Measured By High-G Accelerometers In Hockey Headgear.
        Teacher: David Allan
        Fair:  Flint Regional Science Fair
      • Winner's Name: Alan Zhao
        Winner's School: Hillcrest High School
        School Location: Midvale, UT.
        Title of Project: Modeling Traffic Flow Using Advanced Mathematics.
        Teacher: Alexander Mettler
        Fair:  Salt Lake Valley Science & Enineering Fair
      • Winner's Name: Taylor Moyer
        Winner's School: Ephrata High School
        School Location: Ephrata, PA.
        Title of Project: Formulating The Perfect Schedule: Utilizing Graph Coloring and Chromatic Numbers.
        Teacher: Adam Ewing
        Fair:  North Museum Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Linus Jacobs
        Winner's School: Levine Middle College High School
        School Location: Matthews, NC.
        Title of Project: A Global Population Model for the Study of the Economy and Automation
        Teacher: Erik Weghorst
        Fair:  North Carolina Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Anthony Eckdahl
        Winner's School: Central High School
        School Location: St. Joseph, MO.
        Title of Project: Construction and Mutational Analysis of a Heavy Metal Biosensor in E. Coli.
        Teacher: n/a
        Fair:  Mid America Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Christopher Pasecznyk
        Winner's School: Absarokee 7-8
        School Location: Absarokee, MT. 
        Title of Project: Thrust Into The Future.
        Teacher: Catherine Frazer
        Fair:  Billings Clinic Science Expo
      • Winner's Name: Sowmya Patapati, Amulya Balakrishnan, & Amira Arora
        Winner's School: Academy for Medical Science Technology
        School Location: Hackensack, NJ.
        Title of Project: Automation of Mild Traumatic Brain Injury Diagnosis via IoT Technology.
        Teacher: Joseph DeFalco
        Fair:  North Jersey Regional Science Fair
      • Winner's Name: Zachary Lyandres
        Winner's School: Tenafly High School
        School Location: Tenafly, NJ.
        Title of Project: Ulam Spiral Manipulation.
        Teacher: Helen Coyle
        Fair:  North Jersey Regional Science Fair
      • Winner's Name: Baylee Carpenter
        Winner's School: New Prairie High School
        School Location: New Carlisle, IN.
        Title of Project: The Three Dimensions.
        Teacher: Kim Holifield
        Fair:  Northwestern Indiana Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Michael Santo Savala
        Winner's School: Monte Vista High School
        School Location: Monte Vista, CO.
        Title of Project: Ferro-Solution? Can Iron Nanoparticles Help With Oil Spill Clean-Up?
        Teacher: Loree' A. Harvey
        Fair:  Colorado Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Jasiel Lira
        Winner's School: Clint Early College Academy
        School Location: Clint, TX.
        Title of Project: Fibonacci Sequence.
        Teacher: Ruth Rodriquez
        Fair:  Sun Country Science Fair Pebble Hills High School
      • Winner's Name: Peters Mangelsdorf
        Winner's School: Carlisle High School
        School Location: Carlisle, PA.
        Title of Project: Triangulation the Art Galley Problem
        Teacher: Samantha Mayer
        Fair:  Capital Area Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jack Prior
        Winner's School: Bangor High School
        School Location: Bangor, ME. 
        Title of Project: Applying O-Ring Theory to the NBA and MLB.
        Teacher: Cary James
        Fair:  Maine State Science Fair
      • Winner's Name: Kyle Allbee
        Winner's School: Aberdeen Central High School
        School Location: Aberdeen, SD.
        Title of Project: Essential Oils vs Yeast
        Teacher: Charles Hermansen
        Fair:  Northern SD Science & Mathematics Fair -USSDO1
      • Winner's Name: Alexis Jones
        Winner's School: Auburn High School
        School Location: Auburn, AL.
        Title of Project: Development of an Algorithm Through Assessment of Nutrients in a Recycled Food Supplement for Canine. 
        Teacher: Mark Jones
        Fair:  Greater East Alabama Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Elizabeth Newberry
        Winner's School: Jackson County High School
        School Location: Gainesboro, TN.
        Title of Project: How Do You Connect Geometry To Houses.
        Teacher: Darek Potter
        Fair:  Cumberland Plateau Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Benjamin Helyer
        Winner's School: Brentwood Christian School
        School Location: Austin, TX.
        Title of Project: An Improved Power Law For Non-Linear Least Squares Fitting
        Teacher: Michael Courtney
        Fair:  Austin Energy Regional Science Fair
      • Winner's Name: Shardul Rakshit
        Winner's School: Centennial High School
        School Location: Ellicott City, MD.
        Title of Project: Post-Accident Transient Traffic Flow Modeling on the Beltway.
        Teacher: Michelle Bagley
        Fair:  Baltimore Science Fair
      • Winner's Name: Jason Vailionis
        Winner's School: Greater Hartford Academy of Math & Science
        School Location: Windsor, CT.
        Title of Project: Viability of Clovo-Bacteria Transportation.
        Teacher: Lili Aramli
        Fair:  Connecticut Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Jacob Feuerstein
        Winner's School:Amity Regional High School
        School Location: Woodbridge, CT.
        Title of Project: Correlations Between Specific Gut Flora & Different Body Mass Type Changes.
        Teacher: Deborah Day
        Fair:  Connecticut Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Steven Ma
        Winner's School: Greenwich High School
        School Location: Greenwich, CT.
        Title of Project: Reliably Jammed Disk Packing: A Novel Feature of a Classic Geometry Problem.
        Teacher: Andrew Bramante
        Fair:  Connecticut Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Matthew Ash
        Winner's School: N/A
        School Location: N/A
        Title of Project: Lucky Lottery.
        Teacher: Sandra Ash
        Fair:  Western NY Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Ethan Ritchey
        Winner's School: Red Lion Area SR. High School
        School Location: Red Lion, PA.
        Title of Project: Teh Accuracy of a Magnetic Linear Accelerator. 
        Teacher: Nathan Barrett
        Fair:  York County Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Rachel Eccles
        Winner's School: Jefferson County High School
        School Location: Dandridge, TN.
        Title of Project: The Effect of Age on Driving Ability Demonstrated with Arcsine Distribution. 
        Teacher: Deborah Livingston
        Fair:  Southern Appalachian Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Anna LeJune
        Winner's School: St. Joseph's Academy
        School Location: Baton Rouge, LA.
        Title of Project: The Effect of Pitch on Prepeller Thrust.
        Teacher: Linda Messina
        Fair:  Louisiana Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Savitha Srinivasan
        Winner's School: Interlake High School
        School Location: Bellevue, WA.
        Title of Project: A Novel Machine Learning Approach Using Convolutional Neural Networks to Identify Melanoma. 
        Teacher: N/A
        Fair:  Washington State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Alex Choi
        Winner's School: Greenhills School
        School Location: Ann Arbor, MI. 
        Title of Project: A Graph Theoretical Approach to the Financial Market
        Teacher: Deano Smith
        Fair:  Science and Engineering Fair of Metro Detroit
      • Winner's Name: Hamza Kamran
        Winner's School: Joplin High School
        School Location: Joplin, MO.
        Title of Project: Analyzing Simulated Creature Patterns With Genetic Algorithms
        Teacher: Karisa Boyer
        Fair:  Missouri Southern Regional Science Fair
      • Winner's Name: David Ezenwa
        Winner's School: Riverside High School
        School Location: Leesburg, VA.
        Title of Project: Determining Predictive Performance of Glicko-2 Rating Methods
        Teacher: N/A
        Fair:  Loudoun County Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Alexandra Bridgeland
        Winner's School: Dominion High School
        School Location: Sterling, VA.
        Title of Project: A Computer Simulation of Scarring: Determining the Efficacy of Various Scar Therapies.
        Teacher: N/A
        Fair:  Loudoun County Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: David Lipman
        Winner's School: Kehillah Jewish High School
        School Location: N/A
        Title of Project: Algorithmic Search of the Automated Planet Finder Spectra to Identify Extraterrestrial Laser Signals. 
        Teacher: Anthony Grabowski
        Fair:  n/a
      • Winner's Name: Shashank Dholakia & Shishir Dholakia
        Winner's School: Wilcox High School
        School Location: CA.
        Title of Project: Searching for Exoplanets: A Novel K2-based Study of the Effects of Open Cluster Charachteristics on Exoplanet Abundance.
        Teacher: David Iverson
        Fair:  n/a
      • Winner's Name: Eric Yang
        Winner's School: Monta Vista High School
        School Location: CA. 
        Title of Project: Analyzing the Likelihood and Composition of Planets Orbiting Herbig Ae/Be Stars Using Only Low Resolution Instruments. 
        Teacher: Jon Stark
        Fair:  n/a
      • Winner's Name: Mathew Hase - LIU
        Winner's School: Lynbrook High School
        School Location: CA.
        Title of Project: Efficient Point-Counting Algorithms for Superelliptic Curves via the Cartier Operator and the Hasse-Weil Bound. 
        Teacher: Jason Lee
        Fair:  n/a
      • Winner's Name: Boris Khohlov
        Winner's School: Liceum No 110
        School Location: Ekaterinburg, Russia. 
        Title of Project: The Theory of Mathematical Billiards
        Teacher: Natalia Tokmakova
        Fair:  Russian Youth Program " Step Into The Future". 
      • Winner's Name: Elizabeth Kromkowski
        Winner's School: Charlottesville High School
        School Location: Charlotesville, VA.
        Title of Project: Are Circular Dependent Grids of Random Variables Possible? And How do They Inform Sample Point Location Selection?
        Teacher: Charles Kromkowski
        Fair:  Virginia Peidmont Regional Science Fair & VSSEF
      • Winner's Name: Sudhan Chitgopkar
        Winner's School: South Forsyth High School
        School Location: Cumming, GA. 
        Title of Project: Application of Bayesian Network for Ambient Real-Time Machine Learning to Improve Safety in Autonomous Cars. 
        Teacher: Amanda Colavito
        Fair:  Georgia Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Thrishna Sonnakul & Hufsa Khan
        Winner's School: The Governor's School @ Innovation Park
        School Location: Manassas, VA.
        Title of Project: Cyclica Peptoid Medical Application: A Manganese-based Contrast Agent for MRI Diagnosis. 
        Teacher: Josanne Dee Woodroffe / Jason Calhoun
        Fair:  Prince William- Manassas Regional Science Fair
      • Winner's Name: George Stefanakis
        Winner's School: n/a
        School Location: NY.
        Title of Project: A Novel Methodology Addressing Two Major Obstacles in Developing the Elusive Quantum Computer.
        Teacher: n/a
        Fair:  New York City Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Stephanie Li & Thomas Lee
        Winner's School: N/A
        School Location: NY.
        Title of Project: A 6-Chromatic Unit Distance Graph in Space. 
        Teacher: N/A
        Fair:  New York City Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Ajmain Yamin
        Winner's School: N/A
        School Location: NY.
        Title of Project: n-Dimensional Fractions and a Generalized Calkin-Wilf Tree. 
        Teacher: N/A
        Fair:  New York City Science & Engineering Fair 
      • Winner's Name: Shivatej Dubbaka
        Winner's School: Olentangy Liberty High School
        School Location: Powell, OH.  
        Title of Project: Simulation of the Depolymerization of the Filament, Hook, and Basal Body to Contain Helicobacter Pylori. 
        Teacher: Jessica Stried
        Fair:  Marion Area Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Dalia Valdez
        Winner's School: Mission Early College High School
        School Location: El Paso, TX. 
        Title of Project: Topology
        Teacher: Sandra Blayh
        Fair:  Sun Country Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Michael Litt
        Winner's School: Orange High School
        School Location: Pepper Pike, OH. 
        Title of Project: A Linear Algebraic Approach to Duplicate File Identification
        Teacher: N/A
        Fair:  Northeastern Ohio Science & Engineering Fair 
      • Winner's Name: Luke Hansen
        Winner's School: Carbon High School
        School Location: Price, UT. 
        Title of Project: Target Sort: A New Sorting Algorithm Inspired by the Rubik's Cube.
        Teacher: Doug Morris
        Fair:  Southern Utah Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Vyvy Nguyen
        Winner's School: Morrow High School
        School Location: Morrow, GA.
        Title of Project: Torque: Effects on Anti-Gravity Mirages of Gyroscopic Precession
        Teacher: Tyikeyla Darden
        Fair:  Georgia Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Allison Bower
        Winner's School: Westfield High School
        School Location: Westfield, MA. 
        Title of Project: Cymatics: Chladni's Plate.
        Teacher: Renee Sweeney & Jonathan Rymasz
        Fair:  Massachusetts Science Fair Region 1
      • Winner's Name: Hannah Chester
        Winner's School: Stone Magnet Middle School
        School Location: Brevard, FL
        Title of Project: Simulating a Residue Number System in the Python Programming Application
        Teacher: Richard Regan
        Fair:  62nd Annual Florida State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Judith S. Wang
        Winner's School: Lawton Chiles High School
        School Location: Tallahassee, FL 
        Title of Project: Chi-Squared Test of Association: The Relationship Between Gender and the Prevalence of the HPV Vaccine in Florida High School Students.
        Teacher: Angela Breza-Pierce
        Fair:  62nd Annual Florida State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Vincent Pagano
        Winner's School: Long Beach High School
        School Location: Lido Beach, NY. 
        Title of Project: Comparison of Multivariate and Lagrangion Interpolation. 
        Teacher: Mr. Onufrock
        Fair:  New York State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Gabrielle kaili Liu
        Winner's School: Revenwood High School
        School Location: Nashville, TN. 
        Title of Project: ARGO: Anthropomorphic Facial Emotion Recognition and Generation Objective Through Machine Learning.
        Teacher: Erick Brock
        Fair:  Middle Tennessee Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Madeline Welch
        Winner's School: Hillfield Strathallan College
        School Location: Hamilton, ON. Candada.
        Title of Project: Growing a Brownfield Solution: The Phytoremediation of Zinc Contaminated Soil Using Brassica Juncea and Collium. 
        Teacher: N/A
        Fair:  Bay Area Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Leonardo Park
        Winner's School: Chino Hills High School
        School Location: Chino Hills, CA.
        Title of Project: Are the Distribution of Word Frequencies Truly Random in U.S. Presidential Speeches?
        Teacher: Chirichan Tasanont
        Fair:  SIM Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Milo Stroik
        Winner's School: McLean High School
        School Location: McLean, VA.
        Title of Project: The Effect of a Parabolic Reflection on WiFi Signal Strength
        Teacher: Catherine Holt
        Fair:  Fairfax County Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Kimberly Stahovich
        Winner's School: North High School
        School Location: Riverside, CA.
        Title of Project: Using Machine Learning to Predict Insulin Needs in Type 1 Diabetics.
        Teacher: H. Geiger
        Fair:  Riverside County Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Nicole Traicoff
        Winner's School: Quest for Education and Arts
        School Location: Tucson, AZ
        Title of Project: Aerodynamic Accuracy
        Teacher: Zoe Boone
        Fair:  Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Genaro Bautista
        Winner's School: San Luis High School
        School Location: San Luis, AZ.
        Title of Project: Aerodynamics and Missiles
        Teacher: Jen Gutierrez
        Fair:  Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Sam Aker, Simon Edwards, & Bruce Ferguson
        Winner's School: Fountain Hills High School
        School Location: Fountain Hills, AZ.
        Title of Project: The Dip Theory.
        Teacher: Paul McElligott
        Fair:  Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Emily MacArthur & Andrew Phan
        Winner's School: Gilbert Classical Academy
        School Location: Gilbert, AZ. 
        Title of Project: They See Me Rolling.
        Teacher: Jen Gutierrez
        Fair:  Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Arjun Gadiyar
        Winner's School: Hamilton High School
        School Location: Chandler, AZ.
        Title of Project: Effect of Temperature On the Refraction of Propagation of Electromagnetic Wave.
        Teacher: Jen Gutierrez
        Fair: Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Mason Dulakis
        Winner's School: Edinburg high School
        School Location: Edinburg, IL.
        Title of Project: The Effects of Late Transition Metal Nanoparticles on the Formation of Carbonic Acid
        Teacher: Chris Foster
        Fair: Illinois Junior Academy of Science Region 10 Fair
      • Winner's Name: Prachi Sadekar
        Winner's School: Mills E. Godwin High School
        School Location: Menrico, VA
        Title of Project: The Effect of Implied Volatility On Return from the S&P 500
        Teacher: Dana Delano
        Fair:  metro Richmond STEM Fair
      • Winner's Name: Markie Whitney
        Winner's School: Newcastle High School
        School Location: Newcastle, WY.
        Title of Project: Shinning Light on Leptons The Effect of Solar Activity on Muon Count Rates.
        Teacher: Zachary Beam
        Fair:  High Plains Regional Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Soham Maiti
        Winner's School: Bethpage High School
        School Location: Bethpage, NY.
        Title of Project: Understanding the Derivation of General Relativity and Our Movement Through Space-Time. 
        Teacher: Mr. Pollatos
        Fair:  Long island Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Nakita Nouth-Chea
        Winner's School: Olathe North High School
        School Location: Olathe, KS.
        Title of Project: Rib Curvatene as a Possible Differential in Characteristic Between T Prosus and T. Homidus. 
        Teacher: Marsha Skozcek
        Fair: Greater Kansas City Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Daniela Morales
        Winner's School: HCHS
        School Location: N/A
        Title of Project: Ionizing Energy on Thermocouple Performance.
        Teacher: McLean
        Fair:  Hourson Regional Science & Engineering Fair 2017
      • Winner's Name: John George
        Winner's School: Rome Free Academy
        School Location: Rome, NY.
        Title of Project: Comparative Facial Expression Analysis of Political Profile Pictures
        Teacher: Jacob Glady
        Fair:  Utica College Regional Science Fair
      • Winner's Name: Wang Junbo
        Winner's School: Beijing No. 4 High School
        School Location: Beijing, China
        Title of Project: A Modified Algorithm for Handwritting Recognition Based on Principal Component Analysis.
        Teacher: Huang Zhen, Li Xuemei, & Gao Zeng
        Fair:  China Adolescents Science and Technology Innovation Contest
      • Winner's Name: Liu Zhiming & Liu Jiayuan
        Winner's School: No. 2 High School of East China Normal University
        School Location: Shanghai, China
        Title of Project: An Arithmetic Progression Formed by the Slopes of 3 Straight Lines in a Comic Curve.
        Teacher: Zhang Chengpeng
        Fair:  The 32nd Shanghai Adolescents Science and Technology Innovation Contest
      • Winner's Name: Rajan Alagar
        Winner's School: Homeschool
        School Location: Pittsburgh, PA.
        Title of Project: Docking Studies in the Inhibition of Human Serine Hydroxymethylstransferase. 
        Teacher: Mary Beth Alagar
        Fair:  Covestro Pittsburgh Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Shania Khatri
        Winner's School: Fox Chapel Area High School
        School Location: Pittsburgh, PA.
        Title of Project: Using Bayesian Network Modeling to Lovate Breast Cancer Genes.
        Teacher: Greg Schubert
        Fair:  Covestro Pittsburgh Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Gabriel A. López Santiago
        Winner's School: Radians School of Math, Science and Technology
        School Location: Cayey, PR. 
        Title of Project: The Best Electrode Arrangement for the Generation of Hydrogen as a CLean Energy Source.
        Teacher: Manalela Santiago
        Fair:  Radians Science and Engineering Fair
      • Winner's Name: Elia Gorokhovsky
        Winner's School: Fairview High School
        School Location: Boulder, CO.
        Title of Project: A Method for the Reduction of Time Error in the Ensemble Adjustment Kalman Filter. 
        Teacher: Paul Strode
        Fair:  Colorado Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Colin Burdine
        Winner's School: Cherry Creek High School
        School Location: Greenwood Village, CO.
        Title of Project: Determining the Complexity of Boolean Formulae Modeling NP Decision Problems.
        Teacher: Keith Harrison
        Fair:  Colorado Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Swagat Bhattacharyya & Michel Yan
        Winner's School: Morgantown High School
        School Location: Norgantown, WV. 
        Title of Project: "My CAST: A Personalized Cerebrovascular Accident Self Test".
        Teacher: William Gibson
        Fair:  West Virginia State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Christopher Kang
        Winner's School: Hanford High School
        School Location: Richland, WA.
        Title of Project: Utilizing Machine Learning Techniques to Identify the Risk of Cancerous Skin Lesions. 
        Teacher: Brian Palmer
        Fair:  Mid-Columbia Regional Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: John Glasser
        Winner's School: Bishop Shanahan High School
        School Location: Downington, PA.
        Title of Project: Predicting Domestic Violence Using and Analytical Model.
        Teacher: Diane Glasser
        Fair:  Delaware Valley Science Fairs
      • Winner's Name: Eric Chai
        Winner's School: High Technology High School
        School Location: Lincroft, NJ. 
        Title of Project: Creating a Rating Algorithm for Bridge that Accurately Predicts Tournament Performance.
        Teacher: Michael Roche
        Fair:  Delaware Valley Science Fairs
      • Winner's Name: Claudia Schreier
        Winner's School: Marine Academy of Tech/Environmental Science
        School Location: Manahawkin, NJ.
        Title of Project: A Predictive Model for Emulsion Droplet Dispersion and Uniformity. 
        Teacher: John Wnek
        Fair: Delaware Valley Science Fairs
      • Winner's Name: Vivek Gopalan 
        Winner's School: Methacton High School
        School Location: Norristown, PA.
        Title of Project: Quantifying the Cost for Equitable Fire Engine Company Loads.
        Teacher: Robert Helm
        Fair:  Delaware Valley Science Fairs
      • Winner's Name: William Watkins
        Winner's School: Central Bucks High School-West
        School Location: Doylestown, PA. 
        Title of Project: Reducing the Dimensionality of Protein Sequences with an Autoencoder. 
        Teacher: Mark Hayden
        Fair:  Delaware Valley Science Fairs
      • Winner's Name: Alec Maxwell Leng
        Winner's School: Lincoln High School
        School Location: Portland, OR.
        Title of Project: Independence of the Miller-Rabin and Lucas Probable Prime Tests. 
        Teacher: Angie McVay
        Fair:  Intel NWSE
      • Winner's Name: Riley McLean
        Winner's School: St. Mary's Central High School
        School Location: Bismark, ND.
        Title of Project: Are YOU What Your MOTHER Eats? 
        Teacher: Julie Hein, Holly Brown
        Fair:  67th North Dakota State Science & Engineering Fair
      • Winner's Name:  Luke Jackson
        Winner's School: Portsmouth High School
        School Location: Portsmouth, RI.
        Title of Project: "Mathematical Music"
        Teacher: Ms. Kathleen Beebe
        Fair:  RI Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Tucker Edison Honeycutt
        Winner's School: Covenant Christian Academy
        School Location: Huntsville, AL.
        Title of Project: Astronomical Image Processing: A Novel Application of Image Processing Aimed at Asteroid Detection.
        Teacher: Rhonda Lisaukis
        Fair:  Alabama Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Erika Hathaway
        Winner's School: Palos Verdes Peninsula High School 
        School Location: Rolling Hills Est. CA.
        Title of Project: A Mathematical Study on the Effects of Magnetic Fields on Radiation. 
        Teacher: Peter Starodub
        Fair:  Palos Verdes Peninsula USD Science Fair
      • Winner's Name:  Grady Daniels
        Winner's School: n/a
        School Location: Bartow, FL.
        Title of Project: "An Exploration in Textual Analysis"
        Teacher: n/a
        Fair:  2017 Intel ISEF
      • Winner's Name:  Caden Zonnefeld & Jacob Vreugdenhill
        Winner's School: Unity Christian High School
        School Location: Orange City, IA.
        Title of Project: Benfords Law: Fact or Fiction.
        Teacher: Tim Kamp
        Fair:  Eastern SD Science & Engineering Fair
      • Winner's Name:  Andrew Phan & Emily MacArthur
        Winner's School: Gilbert Classical Academy
        School Location: Gilbert, AZ.
        Title of Project: "They See Me Rolling".
        Teacher: Erik Gillman
        Fair:  Arizona Science & Engineering Fair
      • Winner's Name:  Jinglun Qu
        Winner's School: Lakeshore Math & Science Center
        School Location: Stevensville, MI.
        Title of Project: Determining Jupiter's Mass Using Io.
        Teacher: Lynda Smith
        Fair:  Berrien County Regional ISEF
      • Winner's Name:  Pavel Stépa'nek
        Winner's School: Mendocoud Gymna'zium Opava
        School Location: Opava, Czech Republic.
        Title of Project: Buziced Chaotic Oscillator As a Source of Random Numbers.
        Teacher: Samuel Joshua Roth
        Fair:  Expo Science Amavet
      • Winner's Name:  Amir Helmy
        Winner's School: Eastside High School
        School Location: Gainesville, FL.
        Title of Project: Using Smart Phones to Capture and Analyze Heart Data.
        Teacher: Adrienne Thieke
        Fair:  Alachua Region Science & Engineering Fair
      • Winner's Name: Alexis Delgado
        Winner's School: Shawnee Heights High School
        School Location: Tecumseh, KS.
        Title of Project: The Effect of Caffeine, Nicotine, and Acetaminophen on Neural Activity.
        Teacher: Laura Hirsch
        Fair: Kansas State Science Fair
      • Back to Top