Mu Alpha Theta


Past recipients can be found by clicking one of the links below:



Andree Mathematics Education Award Recipients

2017
Kevin Rao
W. P. Clements High School, Sugar Land, TX

Gabriella Harris (Linganore High School)
Townson University, Townson MD

2016 
Dominick Hing

Stoneman Douglas High School, Parkland, FL

Emily Kaiser (Buchholz HS)
University of Florida, Gainesville, FL

Cayley H. Robinson (Vestavia Hills HS)
University of Alabama, Tuscaloosa, AL

2015
Angeline Rao

W. P. Clements HS, Sugar Land, TX

Jasmine Robinson (Buchholz HS)
University of Florida, Gainesville, FL

2014
Christine Zeigler

Lowndes HS, Valdosta, GA

2013
Anna Clapsaddle

Millbrook HS, Raleigh, NC

Lauren Levenhagen (Grissom HS)
Auburn University, Auburn, AL

2012
Adam Su

Texas Academy of Math & Science, Denton, TX

Katherine N. Harbula (Midlothian HS)
Virginia Tech, Blacksburg, VA


Back to top

Kalin Award Recipients

2017
Chi Cao

Baton Rouge Magnet High School, Baton Rouge, LA

2016
Wilbur Li

W. P. Clements High School, Sugar Land, TX

2015
Nathan Watson

Berkeley Preparatory, Tampa, FL

2014
Joyce Kang

Brentwood HS, Brentwood, TN

2013
Steve Han

Buchholz HS, Gainesville, FL

2012
Dae (Daniel) W. Kang

Rickards HS, Tallahassee, FL

Back to top

Governors' Leadership and Service Award Recipients

2017
Amrith Lotlikar
Carnegie Vanguard High School

2016
 
Agni Kumar,
Milton High School, Alpharetta, GA

Back to top

Regional Sponsor of the Year Award Recipients

2017
Region I:
No Nominees
Region II:
No Nominees
Region III:
Angela Buckman: Farragut High School, Knoxville, TN
RegionIV: 
Steven Friedlander: Lawton Chiles High School, Tallahassee, FL

2016

Region I: Janice Krouse, Ilinois Math & Science Academy, Aurora, IL
Region II: No Nominees
Region III: Dr. Joseph Phillips, Warren County C.C, Washington, NJ
Region IV: Lisa Winer, Saint Andrew’s School, Boca Raton, FL


2015
Region I: No Nominees
Region II: Pragati Bannerjee, Roy Miller High School, Corpus Christi, TX
Region III: Doug Porter, Marion High School, Marion, IN
Region IV: Sue Traynham, Walter L. Sickles High School, Tampa, FL

Back to top

Huneke Distinguished Sponsor Award Recipients

2017
Randy Stowers
Lincoln High School

2016

No Nominees

2015
Dr. Tom Tosch
Mount Rainer High School, Des Moines, WA

2014
Elizabeth Manning
Doral Academy Charter HS, Miami, FL

2013
Kim Woolfenden
Tampa Bay Technical HS, Tampa, FL

2012
Susan Hiller
Vero Beach HS, Vero Beach, FL

Back to top

Sister Scholastica Most Committed Sponsor Award Recipients

2017
Barbara Stott
Cabrini High School

2016

No Nominees

2015
Elizabeth Funk
Hillsborough HS, Tampa, FL

2014
Daniel Coapstick
Patch HS, Stuttgart, Germany

2013
Trung Vong
Seminole HS, Sanford, FL

2012
No award given

Back to top

 Diane Rubin Award Recipients

2017
New Mexico Junior College
Hobbs, NM

2016
 
St. Thomas Aquinas High School
Ft. Lauderdale, Fl

2015
John A. Ferguson Senior High School
Miami, FL

2014
William P. Clements High School
Sugar Land, TX

2013
Buchholz High School
Gainesville, FL

2012
Grissom High School
Huntsville, AL

Back to top